NBA –kausi 2022-2023

Yhdysvaltalaiset urheilutapahtumat villitsevät suomalaisiakin entistä useammin. Suosituimpien jenkkisarjojen joukkoon lukeutuu tietenkin koripallon NBA. Myös tuleva NBA-kausi tulee taatusti olemaan jännittävää seurattavaa!

Parhaat kertoimet NBA-peleihin:
1.
Mr Green Sport
Bonus:
100€

18+. Säännöt ja ehdot voimassa | Pelaa vastuullisest.

2.
Betiton
Bonus:
10€

18+. Säännöt ja ehdot voimassa | Pelaa vastuullisest.

3.
Royalist​play Sports
Bonus:
100€

18+. Säännöt ja ehdot voimassa | Pelaa vastuullisesti.

NBA sarjataulukko

NBA perustiedot

Nimi:National Basketball Association
Pääpaikka:New York, US
Perustamisvuosi:1946
Kotisivut:www.nba.com
Joukkueita:30
Kauden aloitus:Lokakuu
Joukkueita playoffeissa:16
Formaatti:Sarjakausi, playoffit

NBA kausi 2022-23

Koripallon kiistaton ykkössarja NBA tarjoaa vuodesta toiseen taattua viihdettä. Sarja palaa jälleen kesätauolta 18. lokakuuta, minkä jälkeen koripalloviihdettä on tarjolla pitkälle seuraavan vuoden kesälle saakka. Runkosarja saadaan päätökseen vasta 9. huhtikuuta 2023, minkä jälkeen vuorossa ovat lyhyt play-in-turnaus sekä 15. huhtikuuta alkavat pudotuspelit. Mestaruudesta on tarkoitus pelata kesäkuun puolella. Viime kaudella NBA sai uuden mestarin 16. kesäkuuta, kun voittoon nousi jälleen kerran Golden State Warriors.

Formaatti NBA:ssa on jo tutuksi muodostunut, eikä tällä kaudella edes pieniä viilauksia ole luvassa. Kauteen lähtee jälleen kerran 30 joukkuetta, joista jokainen pelaa runkosarjan aikana peräti 82 ottelua. Joukkueet on jaettu sijainnin perusteella kahteen 15 joukkueen konferenssiin sekä kuuteen 5 joukkueen divisioonaan. Joukkueet pelaavat oman divisioonan joukkueita vastaan neljä kertaa, saman konferenssin joukkueita vastaan joko kolme tai neljä kertaa sekä toisen konferenssin joukkueita vastaan kaksi kertaa.

Divisioonan voittamisella ei ole suurta merkitystä, vaan ainoa ratkaiseva taulukko on konferenssin sarjataulukko. Kunkin konferenssin kuusi parasta joukkuetta etenee suoraan pudotuspeleihin, kun taas neljä seuraavaa joukkuetta pelaavat lyhyen play-in-turnauksen kahdesta viimeisestä pudotuspelipaikasta. Kolme yksittäistä ottelua sisältävä play-in-turnaus on ollut kahden vuoden ajan mukana kokeiluna, mutta tälle vuodelle konsepti on vahvistettu pysyvästi mukaan.

Kun pudotuspelijoukkueet ovat selvillä, pelataan konferenssien sisäiset pudotuspelit, joissa seuraavalle kierrokselle eteneminen vaatii aina neljää voittoa. Lopulta molempien konferenssien voittajat kohtaavat NBA-finaaleissa, joissa mestaruuden lunastaminen vaatii jälleen neljää voittoa.

Tuleva kausi on vuorossaan jo 77. Ensimmäistä kertaa NBA:n mestaruudesta pelattiin vuonna 1947. Koripallon ykkössarjaa pääsee seuraamaan Suomessakin, sillä Ruutu+ näyttää viikossa jopa seitsemän ottelua. Valinnoissa painotetaan Suomen Lauri Markkasen pelejä, minkä lisäksi pelejä nähdään paikoin myös Nelosen ilmaiskanavilta.

NBA TV-opas, tulevat ottelut ja tulokset

Parhaat joukkueet

NBA on tunnetusti jopa poikkeuksellisen tasainen sarja, jonka mestaruuden lunastaminen ei ole koskaan helppo tehtävä. Yksittäistä jättisuosikkia ei koripallon ykkössarjaan löydy tälläkään kaudella, mutta kärkipäähän povattuja ennakkosuosikkeja tietenkin riittää. Olemme luoneet katsauksen neljään suurimpaan mestarisuosikkiin.

Golden State Warriors

Kauteen hallitsevana mestarina lähtee jälleen kerran Golden State Warriors, joka on ollut kuluneen vuosikymmenen menestynein joukkue. Warriors on napannut mestaruudet vuosina 2015, 2017, 2018 sekä 2022, minkä lisäksi joukkueella on myös kolme varhaisempaa mestaruutta. Viime kauden finaaleissa Boston Celtics kaatui varsin selvästi lukemin 4–2, eikä mestarista jäänyt epäselvyyttä.

Tulevaan kauteen joukkue lähtee varsin samalla rungolla kuin viime kauteenkin, sillä esimerkiksi Draymond Green, Andrew Wiggins sekä jatkosopimuksen tehnyt Kevon Looney jatkavat joukkueessa. Pelin sielu on tietenkin viime kaudella viimein finaalisarjan parhaaksi pelaajaksi valittu Stephen Curry, joka pelasi finaalit peräti 31,2 pisteen keskiarvolla. Varaustilaisuudesta joukkue taas nappasi vielä lukioiässä todellisena superlupauksena pidetyn Patrick Baldwin Juniorin.

Boston Celtics

Peräti 17 mestaruutta napannut Boston Celtics on samalla myös NBA:n historian menestynein joukkue. Lyhyt jälleenrakennus on saatu päätökseen, ja viime kaudella joukkue eteni jälleen kerran jo finaaliotteluun saakka.

Celticsin voidaan odottaa pysyvän huipulla vielä pitkään, sillä joukkueen runko koostuu nuorista supertähdistä. Tähdistöotteluun valittu Jaylen Brown on vasta 25-vuotias, kun taas 24 vuoden ikäistä Jayson Tatumia pidetään jopa yhtenä koko sarjan parhaista pelaajista. Tatum palkittiin viime kaudella konferenssifinaalien arvokkaimpana pelaajana.

Los Angeles Clippers

Yhtenä suurimmista suosikeista kauteen lähtee Los Angeles Clippers, joka on yksi harvoista joukkueista, joka ei ole kyennyt koskaan mestaruuteen. Jo yli 50 vuoden ajan mestaruutta jahdannut Clippers on perinteisesti ollut kaupungin kakkosjoukkue, mutta tällä hetkellä jalkeilla on vahva joukkue, joka eteni 2021 jo konferenssifinaaliin asti.

Joukkueen kantavana voimana toimii supertähti Kawhi Leonard, jonka loukkaantumisen myötä viime kausi jäi Clippersiltä välikaudeksi. Tällä kaudella jo kahdesti NBA:n finaalin parhaaksi pelaajaksi valittu Kawhi palaa kuitenkin jälleen pelikentille. Kawhi on ehtinyt nappaamaan mestaruuden niin San Antonio Spursia kuin Toronto Raptorsiakin edustaen.

Milwaukee Bucks

Neljän suurimman mestarisuosikin joukkoon lukeutuu ehdottomasti myös Milwaukee Bucks, joka nappasi vuonna 2021 mestaruuden, joka oli vasta joukkueen historian toinen. Edellisestä mestaruudesta oli ehtinyt kulumaan jo huimat 50 vuotta.

Menestyksen takuumiehenä on toiminut Giannis Antetokounmpo, joka valittiin mestaruuskaudella myös finaalisarjan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Jo tätä ennen Antetokounmpo oli ehditty valitsemaan kahdeksi putkeen NBA:n runkosarjan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Viime kaudella uransa parhaalla pistekeskiarvolla niin runkosarjassa kuin pudotuspeleissäkin pelanneelta Antetokounmpolta on lupa odottaa paljon myös tulevalla kaudella.

Parhaat pelaajat

NBA tunnetaan lukuisista supertähdistään. Koska joukkueet ovat pieniä ja yksittäinen pelaaja jaksaa pelata parhaimmillaan lähes koko pelin, on yksittäisten pelaajien vaikutus suurempi kuin monissa muissa lajeissa. Olemme nostaneet esille muutamia nimiä, joihin kannattaa kiinnittää huomiota myös tulevalla kaudella.

Luka Doncic

Jo teini-iässä Euroopan kentillä huipulle noussut slovenialainen Luka Doncic lukeutuu kiistatta NBA:n kiinnostavimpien nimien joukkoon. Neljän kauden ajan Dallas Mavericksia edustanut Doncic valittiin tulokaskaudellaan sarjan parhaaksi tulokkaaksi, minkä jälkeen hänet on valittu kolmesti peräkkäin sarjan tähdistöön.

Tasaisesti lähes 30 pisteen keskiarvolla pelannut Doncic on tulevalla kaudella suurin suosikki runkosarjan parhaaksi pelaajaksi, vaikka suurin menestys on vielä jäänyt saavuttamatta. Viime kaudella Dallas taipui kuitenkin vasta konferenssifinaaleissa mestaruuden voittanutta Golden Statea vastaan.

Joel Embiid

Philadelphia 76ersiä koko NBA-uransa edustanut Joel Embiid laittoi viime kaudella lukuisia tilastoja uuteen uskoon. Kamerunilaisesta Embiidistä tuli samalla sekä historian ensimmäinen ulkomainen pistekuningas että ensimmäinen tähän pystynyt seitsenjalkainen sentteri sitten Shaquille O’Nealin. Pisteitä syntyi ottelua kohden peräti 30,6 kappaletta.

Huimista pistetilastoista huolimatta viidesti tähdistöotteluun valittu Embiid tunnetaan ensisijaisesti kyvyistään puolustuksessa. Tästä huolimatta Philadelphian tie on katkennut kerta toisensa jälkeen jo pudotuspelien toisella kierroksella.

Kevin Durant

NBA:n suurimmista tähdistä puhuttaessa maininnan ansaitsee tietenkin jo 34-vuotias Kevin Durant, joka jahtaa tätä nykyä kolmatta mestaruuttaan Brooklyn Netsin riveissä. Kaikkien aikojen parhaiden pelaajien joukkoon lukeutuva Durant voitti mestaruudet Golden Staten riveissä 2017 ja 2018, tullen molempina vuosina valituksi myös finaalisarjan arvokkaimmaksi pelaajaksi. Jo tätä ennen hänet oli kertaalleen valittu myös runkosarjan arvokkaimmaksi pelaajaksi.

Durant on valittu tähdistöotteluun peräti 12 kertaa, minkä lisäksi hän on onnistunut voittamaan Yhdysvaltain riveissä kolme olympiakultaa. Durant on myös maajoukkueen kaikkien aikojen paras pistemies olympialaisissa.

Parhaiten menestyneet NBA-joukkueet

Oheisesta taulukosta näet kaikkien aikojen eniten NBA-titteleitä voittaneet joukkueet.

JoukkueTitteleitäKotiareenaPerustettu
Boston Celtics17TD Garden1946
LA Lakers16Staples Center1947
Golden State Warriors6Chase Center1946
Chicago Bulls6United Center1966
San Antonio Spurs5AT&T Center1967
Philadelphia 76ers3Wells Fargo Center1946
Detroit Pistons3Little Caesars Arena1941
Miami Heat3American Airlines Arena1988
New York Knicks2Madison Square Garden1946
Houston Rockets2Toyota Center1967

Viime kausien parhaat pistemiehet

KausiPelaajaJoukkuePistekeskiarvo per ottelu2. sija
2018/19James HardenHouston Rockets36.1Paul George (LA Clippers), 28.0
2017/18James HardenHouston Rockets30.4Anthony Davis (New Orleans Pelicans), 28.1
2016/17Russel WestbrookOklahoma City Thunder31.6James Harden (Houston Rockets), 29.1
2015/16Stephen CurryGolden State Warriors30.1James Harden (Houston Rockets), 29.0
2014/15Russel WestbrookOklahoma City Thunder28.1James Harden (Houston Rockets), 27.4

Most Valuable Players 1955-2022

KausiPelaajaIkäJoukkueGMPPTSTRBAST
2021‑22Nikola Jokić26DEN7433.527.113.87.9
2020‑21Nikola Jokić25DEN7234.626.410.88.3
2019‑20Giannis Antetokounmpo25MIL6330.429.513.65.6
2018‑19Giannis Antetokounmpo24MIL7232.827.712.55.9
2017‑18James Harden28HOU7235.430.45.48.8
2016‑17Russell Westbrook28OKC8134.631.610.710.4
2015‑16Stephen Curry27GSW7934.230.15.46.7
2014‑15Stephen Curry26GSW8032.723.84.37.7
2013‑14Kevin Durant25OKC8138.532.07.45.5
2012‑13LeBron James28MIA7637.926.88.07.3
2011‑12LeBron James27MIA6237.527.17.96.2
2010‑11Derrick Rose22CHI8137.425.04.17.7
2009‑10LeBron James25CLE7639.029.77.38.6
2008‑09LeBron James24CLE8137.728.47.67.2
2007‑08Kobe Bryant29LAL8238.928.36.35.4
2006‑07Dirk Nowitzki28DAL7836.224.68.93.4
2005‑06Steve Nash31PHO7935.418.84.210.5
2004‑05Steve Nash30PHO7534.315.53.311.5
2003‑04Kevin Garnett27MIN8239.424.213.95.0
2002‑03Tim Duncan26SAS8139.323.312.93.9
2001‑02Tim Duncan25SAS8240.625.512.73.7
2000‑01Allen Iverson25PHI7142.031.13.84.6
1999‑00Shaquille O'Neal27LAL7940.029.713.63.8
1998‑99Karl Malone35UTA4937.423.89.44.1
1997‑98Michael Jordan34CHI8238.828.75.83.5
1996‑97Karl Malone33UTA8236.627.49.94.5
1995‑96Michael Jordan32CHI8237.730.46.64.3
1994‑95David Robinson29SAS8138.027.610.82.9
1993‑94Hakeem Olajuwon31HOU8041.027.311.93.6
1992‑93Charles Barkley29PHO7637.625.612.25.1
1991‑92Michael Jordan28CHI8038.830.16.46.1
1990‑91Michael Jordan27CHI8237.031.56.05.5
1989‑90Magic Johnson30LAL7937.222.36.611.5
1988‑89Magic Johnson29LAL7737.522.57.912.8
1987‑88Michael Jordan24CHI8240.435.05.55.9
1986‑87Magic Johnson27LAL8036.323.96.312.2
1985‑86Larry Bird29BOS8238.025.89.86.8
1984‑85Larry Bird28BOS8039.528.710.56.6
1983‑84Larry Bird27BOS7938.324.210.16.6
1982‑83Moses Malone27PHI7837.524.515.31.3
1981‑82Moses Malone26HOU8142.031.114.71.8
1980‑81Julius Erving30PHI8235.024.68.04.4
1979‑80Kareem Abdul‑Jabbar32LAL8238.324.810.84.5
1978‑79Moses Malone23HOU8241.324.817.61.8
1977‑78Bill Walton25POR5833.318.913.25.0
1976‑77Kareem Abdul‑Jabbar29LAL8236.826.213.33.9
1975‑76Kareem Abdul‑Jabbar28LAL8241.227.716.95.0
1974‑75Bob McAdoo23BUF8243.234.514.12.2
1973‑74Kareem Abdul‑Jabbar26MIL8143.827.014.54.8
1972‑73Dave Cowens24BOS8241.820.516.24.1
1971‑72Kareem Abdul‑Jabbar24MIL8144.234.816.64.6
1970‑71Kareem Abdul‑Jabbar23MIL8240.131.716.03.3
1969‑70Willis Reed27NYK8138.121.713.92.0
1968‑69Wes Unseld22BAL8236.213.818.22.6
1967‑68Wilt Chamberlain31PHI8246.824.323.88.6
1966‑67Wilt Chamberlain30PHI8145.524.124.27.8
1965‑66Wilt Chamberlain29PHI7947.333.524.65.2
1964‑65Bill Russell30BOS7844.414.124.15.3
1963‑64Oscar Robertson25CIN7945.131.49.911.0
1962‑63Bill Russell28BOS7844.916.823.64.5
1961‑62Bill Russell27BOS7645.218.923.64.5
1960‑61Bill Russell26BOS7844.316.923.93.4
1959‑60Wilt Chamberlain23PHW7246.437.627.02.3
1958‑59Bob Pettit26STL7239.929.216.43.1
1957‑58Bill Russell23BOS6938.316.622.72.9
1956‑57Bob Cousy28BOS6436.920.64.87.5
1955‑56Bob Pettit23STL7238.825.716.22.6

NBA 75th Anniversary Team

Vuonna 2021 entisistä pelaajista, valmentajista, general managereista, joukkueiden johtajista, journalisteista ja WNBA legendoista koostunut paneeli valitsi kaikkien aikojen NBA-unelmajoukkueen. Paneelia pyydettiin valitsemaan 75 Kaikkien aikojen parasta pelaajaa pelipaikasta riippumatta. Valintoja ei arvotettu erikseen, ja nykyiset sekä entiset pelaajat eivät saaneet äänestää itseään.

PelaajaUran aloitusViimeinen pelivuosiGMPPTSTRBAST
Kareem Abdul‑Jabbar19701989156036.824.611.23.6
Ray Allen19972014130035.618.94.13.4
Giannis Antetokounmpo2014202265632.621.89.44.6
Carmelo Anthony20042022126034.522.56.22.7
Tiny Archibald1971198487635.618.82.37.4
Paul Arizin1951196271338.422.88.62.3
Charles Barkley19852000107336.722.111.73.9
Rick Barry1966198079436.323.26.55.1
Elgin Baylor1959197284640.027.413.54.3
Dave Bing1967197890136.420.33.86.0
Larry Bird1980199289738.424.310.06.3
Kobe Bryant19972016134636.125.05.24.7
Wilt Chamberlain19601973104545.830.122.94.4
Bob Cousy1951197092435.318.45.27.5
Dave Cowens1971198376638.617.613.63.8
Billy Cunningham1966197665434.320.810.14.0
Stephen Curry2010202282634.324.34.66.5
Anthony Davis2013202260434.423.810.22.3
Dave DeBusschere1963197487535.716.111.02.9
Clyde Drexler19841998108634.620.46.15.6
Tim Duncan19982016139234.019.010.83.0
Kevin Durant2008202293936.827.27.14.3
Julius Erving1977198783634.322.06.73.9
Patrick Ewing19862002118334.321.09.81.9
Walt Frazier1968198082537.518.95.96.1
Kevin Garnett19962016146234.517.810.03.7
George Gervin1977198679133.526.24.62.8
Hal Greer19591973112235.519.25.04.0
James Harden2010202294234.624.95.66.8
John Havlicek19631978127036.620.86.34.8
Elvin Hayes19691984130338.421.012.51.8
Allen Iverson1997201091441.126.73.76.2
LeBron James20042022136638.227.17.57.4
Magic Johnson1980199690636.719.57.211.2
Sam Jones1958196987127.917.74.92.5
Michael Jordan19852003107238.330.16.25.3
Jason Kidd19952013139136.012.66.38.7
Kawhi Leonard2012202157631.319.26.42.9
Damian Lillard2013202271136.324.64.26.6
Jerry Lucas1964197482938.817.015.63.3
Karl Malone19862004147637.225.010.13.6
Moses Malone19771995132933.920.612.21.4
Pete Maravich1971198065837.024.24.25.4
Bob McAdoo1973198685233.222.19.42.3
Kevin McHale1981199397131.017.97.31.7
George Mikan1949195643934.423.113.42.8
Reggie Miller19882005138934.318.23.03.0
Earl Monroe1968198092632.018.83.03.9
Steve Nash19972014121731.314.33.08.5
Dirk Nowitzki19992019152233.820.77.52.4
Shaquille O'Neal19932011120734.723.710.92.5
Hakeem Olajuwon19852002123835.721.811.12.5
Robert Parish19771997161128.414.59.11.4
Chris Paul20062022115534.518.14.59.5
Gary Payton19912007133535.316.33.96.7
Bob Pettit1955196579238.826.416.23.0
Paul Pierce19992017134334.219.75.63.5
Scottie Pippen19882004117834.916.16.45.2
Willis Reed1965197465035.518.712.91.8
Oscar Robertson19611974104042.225.77.59.5
David Robinson1990200398734.721.110.62.5
Dennis Rodman1987200091131.77.313.11.8
Bill Russell1957196996342.315.122.54.3
Dolph Schayes1950196499634.418.512.13.1
Bill Sharman1951196171132.017.83.93.0
John Stockton19852003150431.813.12.710.5
Isiah Thomas1982199497936.319.23.69.3
Nate Thurmond1964197796437.215.015.02.7
Wes Unseld1969198198436.410.814.03.9
Dwyane Wade20042019105433.922.04.75.4
Bill Walton1975198746828.313.310.53.4
Jerry West1961197493239.227.05.86.7
Russell Westbrook20092022102134.722.87.48.4
Lenny Wilkens19611975107735.316.54.76.7
Dominique Wilkins19831999107435.524.86.72.5
James Worthy1983199492632.417.65.13.0

NBA Finaalien Most Valuable Players

Seuraavat pelaajat on valittu NBA finaalien Most Valuable Player -listalle. Lista kertoo kuinka monta kertaa kukin pelaaja on kyseisessä tittelillä palkittu.

PelaajaMäärä
Michael Jordan6
LeBron James4
Tim Duncan3
Magic Johnson3
Shaquille O'Neal3
Kareem Abdul-Jabbar2
Larry Bird2
Kobe Bryant2
Kevin Durant2
Kawhi Leonard2
Hakeem Olajuwon2
Willis Reed2
Giannis Antetokounmpo1
Rick Barry1
Chauncey Billups1
Wilt Chamberlain1
Joe Dumars1
John Havlicek1
Andre Iguodala1
Dennis Johnson1
Moses Malone1
Cedric Maxwell1
Dirk Nowitzki1
Tony Parker1
Paul Pierce1
Isiah Thomas1
Wes Unseld1
Dwyane Wade1
Bill Walton1
Jerry West1
Jo Jo White1
James Worthy1

Suomalaiset NBA pelaajat

NBA:ssa on kautta historian ehtinyt pelaamaan kolme suomalaista pelaajaa. Yksi näistä pelaa sarjaa myös tällä kaudella, minkä lisäksi on täysin selvää, että kyseessä on historian paras suomalainen koripalloilija.

Lauri Markkanen

Jo kuudetta kauttaan NBA:ssa pelaava Lauri Markkanen on jo tässä vaiheessa selvästi Suomen menestynein NBA-pelaaja. Koko varaustilaisuuden seitsemäntenä varattu Markkanen on pelannut urallaan tähän mennessä yli 15 pisteen keskiarvolla. Erityisesti kolmosistaan tunnettu Markkanen pelasi toissa kaudella parhaan kautensa heittoprosentin sekä kolmosheittojen prosentin suhteen. Kolmosista upposi sisään jo yli 40 prosenttia. Markkanen ehti rikkoa jo ensimmäisellä kaudellaan NBA:n ennätyksen. Kukaan ei ole heittänyt sataa onnistunutta kolmen pisteen heittoa suomalaista nopeammin.

Chicago Bullsia neljän kauden ajan edustanut Markkanen siirtyi viime kaudeksi Cleveland Cavaliersiin, mutta onnistumisista huolimatta visiitti jäi lyhyeksi. Tulevalla kaudella Markkanen nähdään Utah Jazzin riveissä. Jazzia povataan sarjan häntäpäähän, mutta Markkasen povataan saavan poikkeuksellisen paljon vastuuta.

Hanno Möttölä

Pitkään Suomen menestynein koripalloilija oli Hanno Möttölä, jonka Atlanta Hawks varasi varaustilaisuuden neljäntenäkymmenentenä pelaajana. Möttölä pelasi NBA:ta kahden kauden ajan Hawksissa, pelaten parhaimmillaan kauden jokaisessa pelissä. Parhaalla NBA-kaudella pisteitä syntyi 4,8 ottelua kohden, minkä jälkeen Möttölä ehti pelaamaan Espanjassa, Italiassa, Liettuassa ja Kreikassa ennen paluuta Suomeen.

Erik Murphy

Kolmas suomalainen NBA-pelaaja on Erik Murphy, jolta löytyvät sekä Suomen että Yhdysvaltojen kansalaisuudet. Murphy valittiin Chicago Bullsiin varaustilaisuuden 49. pelaajana, mutta ura NBA:ssa jäi lyhyeksi. 24 pelissä syntyi yhteensä vaivaiset 7 pistettä, minkä jälkeen Murphy on päätynyt kiertolaiseksi. Turkissa, Ranskassa, Saksassa ja Espanjassa pelannut Murphy pelaa tällä hetkellä Japanin pääsarjaa Fukushima Firebondsin riveissä.