Pekingin talviolympialaisten aikataulut

Talviolympialaisten aikataulusta näet päivittäiset lajit sekä televisiointiajat Suomessa. Pekingin talviolympialaiset järjestetään 4.-20.2.2022 ja luvassa on taattua viihdettä noin kolmen viikon ajalle. Mukana on lähes 100 suomalaista urheilijaa, joten jännitettävää riittää! Osa lajeista starttaa jo ennen avajaisia, 2.2.2022.

Talviolympialaisista lyöt myös vetoa:
1.
Mr Green Sport
Bonus:
100€

18+. Säännöt ja ehdot voimassa | Pelaa vastuullisest.

2.
Betiton
Bonus:
10€

18+. Säännöt ja ehdot voimassa | Pelaa vastuullisest.

3.
Royalist​play Sports
Bonus:
100€

18+. Säännöt ja ehdot voimassa | Pelaa vastuullisesti.

Talviolympialaisten päivittäinen ohjelma

Talviolympialaisissa riittää reilusti viihdettä kisojen jokaiselle päivälle. Taulukostamme tarkastat kätevästi, minkälaisia lajeja minäkin päivänä on ohjelmassa, ja miten ne näkyvät televisiossa Suomessa.

Keskiviikko 2.2.
  • 14.05-16.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
Torstai 3.2.
  • 3.05-5.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 8.05-9.00: Curling- Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 12.00-12.45: Freestyle – Naisten kumparelaskun karsinta
  • 13.45-14.30: Freestyle – Miesten kumparelaskun karsinta
  • 14.05-16.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
Perjantai 4.2.
  • 2.35-4.30: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 4.02-5.15: Taitoluistelu – Joukkuekilpailun miesten lyhytohjelma
  • 5.41-6.54: Taitoluistelu – Joukkuekilpailun jäätanssi
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 7.22-8.55: Taitoluistelu – Joukkuekilpailun pariluistelun lyhytohjelma
  • 7.35-9.30: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
Lauantai 5.2.
  • 3.05-5.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 4.45-6.47: Lumilautailu – Naisten slopestylen karsinta
  • 8.00-11.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 8.20: Mäkihyppy – Miesten normaalimäen karsinta
  • 9.45: Maastohiihto – Naisten 7,5 + 7,5 km skiathlon
  • 11.00: Ampumahiihto – Sekaviesti
  • 11.30-12.51: Pikaluistelu – Naisten 3 000 m
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 12.00-12.30: Freestyle – Miesten kumparelaskun karsinta
  • 12.45: Mäkihyppy – Naisten normaalimäen kilpailu
  • 13.00-13.24: Short track -luistelu – Naisten 500 m alkuerät
  • 13.10-14.20: Ohjaskelkkailu – Miesten yksinkelkkailun 1. lasku
  • 13.30-14.55: Freestyle – Miesten kumparelaskun finaali
  • 13.38-14.00: Short track -luistelu – Miesten 1 000m alkuerät
  • 14.05-16.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 14.23-15.34: Short track -luistelu – Sekajoukkueviestin puolivälierät, välierät ja finaali
  • 14.50-16.00: Ohjaskelkkailu – Miesten yksinkelkkailun 2. lasku
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
Sunnuntai 6.2.
  • 3.05-5.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 3.30-4.49: Lumilautailu – Naisten slopestylen finaali
  • 3.37-4.50: Taitoluistelu – Joukkuekilpailun naisten lyhytohjelma
  • 5.00-7.19: Alppihiihto – Miesten syöksylasku
  • 5.57-6.44: Taitoluistelu – Joukkuekilpailun pariluistelun vapaaohjelma
  • 6.30-8.32: Lumilautailu – Miesten slopestylen karsinta
  • 8.00-11.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 9.00: Maastohiihto – Miesten 15 + 15 km skiahtlon
  • 11.30-12.15: Pikaluistelu – Miesten 5 000 m
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 12.00-12.30: Freestyle – Naisten kumparelaskun karsinta
  • 13.00: Mäkihyppy – Miesten normaalimäen kilpailu
  • 13.30-14.55: Freestyle – Naisten kumparelaskun finaali
  • 13.30-14.40: Ohjaskelkkailu – Miesten yksinkelkkailun 2. lasku
  • 14.05-16.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 15.15-15.59: Ohjaskelkkailu – Miesten yksinkelkkailun 3. lasku
Maanantai 7.2.
  • 3.05-5.00: Curling – Sekaparikilpailun alkulohkon pelejä
  • 3.22-4.01: Taitoluistelu – Joukkuekilpailun miesten vapaaohjelma
  • 3.30-5.44: Freestyle – Naisten big airin karsinnat
  • 4.15-5.55: Alppihiihto – Naisten suurpujottelun 1. lasku
  • 4.31-5.10: Taitoluistelu – Joukkuekilpailun jäätanssin free dance
  • 5.37-6.16: Taitoluistelu – Joukkuekilpailun naisten vapaaohjelma
  • 6.00-7.19: Lumilautailu – Miesten slopestylen finaali
  • 7.30-9.44: Freestyle – Miesten big airin karsinnat
  • 7.45-9.39: Alppihiihto – Naisten suurpujottelun 2. lasku
  • 11.00: Ampumahiihto – Naisten normaalimatka 15 km
  • 11.30-12.50: Pikaluistelu – Naisten 1 500 m
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 13.30-15.04: Short track -luistelu – Naisten 500 m ja miesten 1 000 m puolivälierät, välierät ja finaali
  • 13.45: Mäkihyppy – Sekajoukkuemäki
  • 13.50-15.00: Ohjaskelkkailu – Naisten yksinkelkkailun 1. lasku
  • 14.05: Curling – Sekaparikilpailun välierät
  • 1510-17.25: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 15.30-16.40: Ohjaskelkkailu – Naisten yksinkelkkailun 2. lasku
Tiistai 8.2.
  • 3.22-7.30: Taitoluistelu – Miesten lyhytohjelma
  • 4.00-5.05: Freestyle – Naisten big airin finaali
  • 4.40-5.05: Lumilautailu – Naisten parisuurpujottelun karsinta
  • 5.07-5.32: Lumilautailu – Miesten parisuurpujottelun karsinta
  • 5.34-11.00: Lumilaitauilu – Naisten ja miesten parisuurpujottelun pudotuslaskut ja finaalit
  • 5.00-7.14: Alppihiihto – Miesten supersuurpujottelu
  • 8.05-11.00: Curling – Sekaparikilpailun pronssiottelu
  • 9.30: Ampumahiihto – Miesten normaalimatka 20 km
  • 11.00: Maastohiihto – Naisten sprintin karsinta
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 11.50: Maastohiihto – Miesten sprintin karsinta
  • 12.30-13.50: Pikaluistelu – Miesten 1 500 m
  • 12.30: Maastohiihto – Naisten sprintin erävaihe
  • 12.55: Maastohiihto – Miesten sprintin erävaihe
  • 13.50-15.00: Ohjaskelkkailu – Naisten yksinkelkkailun 2. lasku
  • 14.05-16.00: Curling – Sekaparinkilpailun loppuottelu
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Naisten alkulohkon pelejä
  • 15.35-16.19: Ohjaskelkkailu – Naisten yksinkelkkailun 3. lasku
Keskiviikko 9.2.
  • 3.30-5.10: Lumilautailu – Naisten halfpipen karsinta
  • 4.15-5.50: Alppihiihto – Naisten pujottelun 1. lasku
  • 5.00-6.05: Freestyle – Miesten big airin finaali
  • 5.00-6.25: Lumilautailu – Naisten lumilautakrossin sijoituslaskut
  • 6.30-8.10: Lumilautailu – Miesten halfpipen karsinta
  • 7.45-9.29: Alppihiihto – Naisten pujottelun 2. lasku
  • 8.30-11.00: Lumilautailu – Naisten lumilautakrossin pudotuslaskut ja finaalit
  • 11.00: Yhdistetty – Mäkiosuuden normaalimäki
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 13.00: Yhdistetty – Hiihto-osuus 10 km
  • 13.00-15.28: Short track -luistelu – Miesten 1 500 m puolivälierät, välierät ja finaalit, naisten 1 000 m alkuerät ja naisten 3 000 m viestin välierät
  • 14.05-17.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 14.20-14.56: Ohjaskelkkailu – Parikilpailun 1. lasku
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 15.35-16.14: Ohjaskelkkailu – Parikilpailun 2. lasku
Torstai 10.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 3.30-4.49: Lumilautailu – Naisten halfpipen finaalit
  • 3.30-4.24: Skeleton – Miesten 1. erä
  • 3.38-7.27: Taitoluistelu – Miesten vapaaohjelma
  • 4.30-6.45: Alppihiihto – Miesten alppiyhdistetyn syöksylasku
  • 5.00-5.55: Skeleton – Miesten 2. erä
  • 5.15-6.40: Lumilautailu – Miesten lumilautakrossin sijoituslaskut
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 8.00-9.30: Lumilautailu – Miesten lumilautakrossin pudotuslaskut ja finaalit
  • 8.05-9.30: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 8.15-9.59: Alppihiihto – Miesten alppiyhdistetyn pujottelu
  • 9.00: Maastohiihto – Naisten 10 km väliaikalähtö
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 13.00-14.15: Freestyle – Sekajoukkuehyppyjen finaali
  • 14.00-15.16: Pikaluistelu – Naisten 5 000 m
  • 14.05-17.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 15.30-16.38: Ohjaskelkkailu – Joukkueviesti
Perjantai 11.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 3.30-4.49: Lumilautailu: Miesten halfpipen finaalit
  • 3.30-4.24: Skeleton – Naisten 1. erä
  • 4.00-7.09: Alppihiihto – Naisten supersuurpujottelu
  • 5.00-5.55: Skeleton – Naisten 2. erä
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Naisten puolivälieräottelu
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 8.05-12.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 9.00: Maastohiihto – Miesten 15 km väliaikalähtö
  • 11.00: Ampumahiihto – Naisten pikakilpailu 7,5 km
  • 11.00-12.55: Pikaluistelu – Miesten 10 000 m
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Naisten puolivälieräottelu
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 13.00: Mäkihyppy – Miesten suurmäen karsinta
  • 13.00-14.49: Short track -luistelu – Naisten 1 000 m puolivälierät, välierät ja finaalit, miesten 500 m alkuerät ja miesten 5 000 m viestin välierät
  • 14.05-17.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 14.20-15.14: Skeleton – Miesten 2. erä
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 15.55-16.40: Skeleton – Miesten 3. erä
Lauantai 12.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 4.00-5.00: Lumilautailu – Sekajoukkueiden lumilautakrossin finaalit
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Naisten puolivälieräottelu
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 8.05-12.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 9.30: Maastohiihto – Naisten 4 x 5 km viesti
  • 11.00: Ampumahiihto – Miesten pikakilpailu 10 km
  • 11.00-11.23: Pikaluistelu – Naisten joukkuetakaa-ajon puolivälierät
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Naisten puolivälieräottelu
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 11.53-12.34: Pikaluistelu – Miesten 500 m
  • 13.00: Mäkihyppy – Miesten suurmäen kilpailu
  • 13.07-16.38: Taitoluistelu – Jäätanssi
  • 14.05-17.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 14.20-15.14: Skeleton – Naisten 2. erä
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 15.55-16.40: Skeleton – Naisten 3. erä
Sunnuntai 13.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 3.30-4.13: Rattikelkkailu – Naisten yhden hengen kilpailun 1. erä
  • 4.00-6.00: Freestyle – Naisten slopestylen karsinnat
  • 4.15-6.15: Alppihiihto – Miesten suurpujottelun 1. lasku
  • 5.00-5.45: Rattikelkkailu – Naisten yhden hengen kilpailun 2. erä
  • 6.10.8.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 7.45-9.49: Alppihiihto – Miesten suurpujottelun 2. lasku
  • 8.05-12.00 Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 9.00: Maastohiihto – Miesten 4 x 10 km viesti
  • 11.00: Ampumahiihto – Naisten takaa-ajo 10 km
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 12.45: Ampumahiihto – Miesten takaa-ajo 12,5 km
  • 13.00-14.15: Freestyle – Naisten hyppyjen karsinta
  • 13.00-14.19: Short track -luistelu: Miesten 500 m puolivälierät, välierät ja finaalit, naisten 3 000 m viestin finaalit
  • 14.05-17.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 15.00-15.26: Pikaluistelu – Miesten joukkuetakaa-ajon puolivälierät
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Miesten alkulohkon pelejä
  • 15.56-16.37: Pikaluistelu – Naisten 500 m
Maanantai 14.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 3.22-6.36: Taitoluistelu – Jäätanssi
  • 3.30-5.45: Lumilautailu – Naisten big airin karsinnat
  • 3.30-4.49: Freestyle – Naisten slopestylen finaali
  • 3.30-4.15: Rattikelkkailu – Naisten yhden hengen kilpailun 2. erä
  • 5.00-5.50: Rattikelkkailu – Naisten yhden hengen kilpailun 3. erä
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Naisten välieräottelu
  • 6.30-8.32: Freestyle – Miesten slopestylen karsinnat
  • 7.30-9.45: Lumilautailu – Miesten big airin karsinnat
  • 8.05-12.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 13.00: Mäkihyppy – Miesten joukkuemäki
  • 13.00-15.15: Freestyle – Naisten hyppyjen finaali
  • 14.05-17.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 14.05-15.10: Rattikelkkailu – Miesten kahden hengen kilpailun 1. erä
  • 15.10-17.25: Jääkiekko -Naisten välieräottelu
  • 15.40-16.45: Rattikelkkailu – Miesten kahden hengen kilpailun 2. erä
Tiistai 15.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 3.30-4.50: Freestyle – Miesten slopestylen finaali
  • 3.30-4.35: Lumilautailu – Naisten big airin finaali
  • 5.00-6.59: Alppihiihto: Naisten syöksylasku
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Miesten playoff-pelejä
  • 7.00-8.05: Lumilautailu – Miesten big airin finaali
  • 8.05-12.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 8.30-11.53: Pikaluistelu – Miesten ja naisten joukkuetakaa-ajon välierät ja finaalit
  • 11.00: Yhdistetty – Mäkiosuuden suurmäki
  • 11.00: Ampumahiihto – Miesten 4 x 7,5 km viesti
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Miesten playoff-peli
  • 12.08-16.25: Taitoluistelu – Naisten lyhytohjelma
  • 13.00: Yhdistetty – 10 km hiihto-osuus
  • 13.00-14.15: Freestyle – Miesten hyppyjen karsinta
  • 14.05-17.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 14.15-15.20: Rattikelkkailu – Miesten kahden hengen kilpailun 2. erä
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Miesten playoff-peli
  • 15.50-16.35: Rattikelkkailu – Miesten kahden hengen kilpailun 3. erä
Keskiviikko 16.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 4.15-6.10: Alppihiihto – Miesten pujottelun 1. lasku
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Miesten puolivälieräottelu
  • 7.45-9.39: Alppihiihto – Miesten pujottelun 2. lasku
  • 8.00-11.15: Jääkiekko – Miesten puolivälieräottelu
  • 8.05-12.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 8.45: Ampumahiihto – Naisten 4 x 6 km viesti
  • 11.40-12.55: Jääkiekko – Miesten puolivälieräottelu
  • 12.00: Maastohiihto – Naisten parisprintin karsinta
  • 12.40: Maastohiihto – Miesten parisprintin karsinta
  • 13.00: Maastohiihto: Naisten parisprintin finaali
  • 13.30: Maastohiihto – Miesten parisprintin finaali
  • 13.00-14.15: Freestyle – Miesten hyppyjen finaali
  • 13.30-15.26: Short track -luistelu – Naisten 1 500 m puolivälierät, välierät ja finaalit, miesten 5 000 m viestin finaalit
  • 13.30-15.45: Jääkiekko – Naisten pronssiottelu
  • 14.05-17.00: Curling – Naisten alkulohkojen pelejä
  • 15.30-17.45: Jääkiekko – Miesten puolivälieräottelu
Torstai 17.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Miesten alkulohkon pelejä
  • 3.30-5.10: Freestyle – Naisten halfpipen karsinta
  • 4.30-6.00: Alppihiihto – Naisten alppiyhdistetyn syöksylasku
  • 5.30-6.15: Freestyle – Naisten ski crossin sijoituslasku
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Naisten loppuottelu
  • 6.30-8.10: Freestyle – Miesten halfpipen karsinta
  • 8.00-9.19: Alppihiihto – Naisten alppiyhdistetyn pujottelu
  • 8.00-9.30: Freestyle – Naisten ski crossin finaalit
  • 8.05-12.00: Curling – Naisten alkulohkon pelejä
  • 11.00: Yhdistetty – Joukkuekilpailun mäkiosuuden suurmäki
  • 11.30-12.42: Pikaluistelu – Naisten 1 000 m
  • 12.08-15.57: Taitoluistelu – Naisten vapaaohjelma
  • 13.00: Yhdistetty – Joukkuekilpailun hiihto-osuus 4 x 5 km
  • 14.05: Curling – Miesten välierät
Perjantai 18.2.
  • 3.30-4.49: Freestyle – Naisten halfpipen finaali
  • 5.45-6.30: Freestyle – Miesten ski crossin sijoituslasku
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Miesten välieräottelu
  • 8.05-12.00: Curling – Miesten pronssiottelu
  • 8.45-11.15: Freestyle – Miesten ski crossin finaalit
  • 11.00: Ampumahiihto – Miesten 15 km yhteislähtö
  • 11.30-12.40: Pikaluistelu – Miesten 1 000 m
  • 12.38-15.43: Taitoluistelu – Pariluistelun lyhytohjelma
  • 14.00-14.43: Rattikelkkailu – Naisten kahden hengen kilpailu 1. erä
  • 14.05: Curling – Naisten välierät
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Miesten välieräottelu
  • 15.30-16.15: Rattikelkkailu – Naisten kahden hengen kilpailun 2. erä
Lauantai 19.2.
  • 3.30-4.49: Freestyle – Miesten halfpipen finaali
  • 3.30-4.30: Rattikelkkailu – Miesten neljän hengen kilpailun 1. erä
  • 5.00-6.54: Alppihiihto – Paripujottelun sekajoukkuekilpailu
  • 5.05-6.05: Rattikelkkailu – Miesten neljän hengen kilpailun 2. erä
  • 8.00: Maastohiihto – Miesten 50 km yhteislähtö
  • 8.05-12.00: Curling – Miesten loppuottelu
  • 9.00-12.15: Pikaluistelu – Miesten ja naisten yhteislähtöjen välierät ja finaalit
  • 11.00: Ampumahiihto – Miesten 12,5 km yhteislähtö
  • 13.08-15.53: Taitoluistelu – Pariluistelun vapaaohjelma
  • 14.00-14.45: Rattikelkkailu – Naisten kahden hengen kilpailun 2. erä
  • 14.05-17.00: Curling – Naisten pronssiottelu
  • 15.10-17.25: Jääkiekko – Miesten pronssiottelu
  • 15.30-16.15: Rattikelkkailu – Naisten kahden hengen kilpailun 3. erä
Sunnuntai 20.2.
  • 3.05-6.00: Curling – Naisten loppuottelu
  • 3.30-4.30: Rattikelkkailu – Miesten neljän hengen kilpailun 2. erä
  • 5.20-6.10: Rattikelkkailu: Miesten neljän hengen kilpailun 3. erä
  • 6.00-8.30: Taitoluistelu – Loppunäytös
  • 6.10-8.25: Jääkiekko – Miesten loppuottelu
  • 8.30: Maastohiihto – Naisten 30 km yhteislähtö